گردشگری دره اندرسم جاده چالوس

دره اندرسم یا اندرس – جاده چالوس

دره ی اندرسم یا اندرس دره ای است که از قسمت شمالی کوههای کندوان شروع می شود و به روستای چهار باغ منتهی می شود. روستاهای چهار باغ و دلیر و انگوران توسط یک جاده خاکی به طول تقریبی ۱۰ کیلومتر به روستای دزدبن در کنار جاده چالوس و کمی مانده به مرزن آباد متصل می شوند.

 

آبشارهای دره ی اندرسم

 

شهرت اندرسم به خاطر آبشارهای آن است. در مسیر اندرسم که گاه از میان جنگل و گاه از بین دیواره های بسیار بلند و صخره ای می گذرد، آبشارهای زنجیره واری وجود دارد که مسافر اندرس راهی جز فرود یا پرش از دل آنها ندارد. این آبشارها که تعدادشان حدود ۳۰ رشته کوچک و بزرگ است از ۵ تا ۲۵ متر ارتفاع دارند و با فرود از هر کدام آن ها، دیگر راه بازگشتی نیست.

بیشتر آبشارهای اندرسم رنگ هیچ انسانی را به غیر از کوهنوردان حرفه ای به خود ندیده اند. تنگه های باریکی با ۵ الی ۱۵ متر عرض، که دو طرف آن ها را دیواره هایی با بیش از هفتاد متر ارتفاع محاصره کرده است و پیرامون آن ها را آبشارهایی بلند حراست می کنند.

 

لازمه گذر از این دره آشنایی کامل به فنون کوهنوردی و صخره نوردی و تسلط به روش های فرود و مهارت درگیری با سنگ است. عبور از این دره و آبشارهای آن به مبتدیان ابدا توصیه نمی شود زیرا در گذشته شاهد حوادث دردناکی بوده است.

 

گردشگری دره اندرسم

 

وجه تسمیه

وجه تسمیه اندرسم به زیستگاه دیرینه خرس قهوه ای مازندران در جنگل های سیاه بیشه باز می گردد. اندرس، کلام خلاصه شده و واژه آمیخته ای از اندرخرس یا دره خرس است. در عبور از دره اندرسم نیز رد پای خرس و آثاری از این حیوان به چشم میخورد.

مسیر های دسترسی

برای رسیدن به دره اندرسم دو مسیر پیش رو دارید مسیر اول گذر از جاده ی فرعی کنار تونل کندوان است؛ که شمارا در مسیر گردنه ی کندوان به بالاترین ارتفاع خواهد برد. اگر در مسیر با دوراهی مواجه شدید باید راهی را انتخاب کنید که شما را به ارتفاعات می برد. تقریباً ۲۰ دقیقه زمان لازم دارید تا به خرابه ای که قبل ها ساختمان مخابرات بوده است برسید. در مجاورت این ساختمان ماشین خود را رها کنید و پیاده به باقی مسیر ادامه دهید.

مسیر بعدی از روستای آزادبر شروع می شود و شما را به جاده ای که درنهایت به دره اندرسم ختم می شود می رساند. این منطقه به دلیل شرایط جغرافیایی اش معمولاً با ریزش باران مواجه است به همین دلیل عاقلانه ترین کار بررسی دقیق وضعیت آب و هوایی این منطقه قبل از سفر است. پس از مطلع شدن از وضعیت هوایی و بارش های منطقه می توانید برنامه ریزی های لازم برای مناسب ترین روز را انجام دهید. با توجه به بررسی های سالانه آب وهوا بهترین زمان سفر به این دره از مرداد تا اواخر شهریورماه تخمین زده شده است؛ اما اگر در طول همین ماه ها نیز قصد سفر به این منطقه را داشتید بازهم به بررسی دقیق وضعیت آب و هوایی بپردازید و در صورت هرگونه احتمال بارش یا طوفان از سفر به دره اندرسم بپرهیزید.

به خاطر شرایط خاص جغرافیایی منطقه امکان بارش باران حتی در فصل تابستان نیز که فصل مناسب برای پیمایش این دره است وجود دارد، و از طرفی حوزه آبریز این دره بسیار وسیع است. بنابراین به تیم ها توصیه میشود حتما شرایط آب و هوایی منطقه را قبل از اجرای برنامه بررسی کنند. بارها پیش آمده است که بارش های نه چندان شدید حتی در ارتفاعات بالا باعث بروز سیل و ایجاد دشواری در اجرای برنامه و یا حتی بروز حادثه برای نفرات تیم شده است.

 

گردشگری اندرسم جاده چالوس

پوشش گیاهی

پوشش گیاهی دره شتمل درختان توسکا، توس، راش، بلوط، شمشاد، افرا، نارون، شابلوط و الوی جنگلی بطور پراکنده و بوته های تمشک و توت فرنگی است.

 

وسایل مورد نیاز و نکات مورد توجه

۳ حلقه طناب ۵۰ متر، طناب انفرادی، چند حلقه فرود و رول و چکش و میخ تا در صورت از بین رفتن کارگاه ها از آنها استفاده نمود، چند طنابچه کوچک برای تقویت کارگاهها زیر انداز فوم

وسایل انفرادی هم شامل کلاه کاسک، هارنس، هشت فرود، کارابین پیچ ۲ عدد، کارابین ساده، تسمه خود حمایت، کیف امداد

وسایل باید بصورت جداگانه در کیسه نایلونی پیچیده شود و داخل کوله پشتی نیز با کیسه زباله آب بندی گردد.

لباسها هم بهتر است از جنس نایلون یا نخ باشد که سریعا خشک گردد.

فصل مناسب اجرای برنامه از مرداد تا آخر شهریور میباشد. قبل از اجرای برنامه حتمأ وضعیت آب و هوا بررسی گردد و در صورت احتمالی هوای نامناسب به هیچ عنوان وارد منطقه نشویم.

 

گردشگری اندرسم جاده چالوس

 

2 دیدگاه دربارهٔ «دره اندرسم یا اندرس – جاده چالوس»

 1. اسفندیار شیخی

  اینجانب عضو کوهنوردی البرز قزوین طی دو مرحله عبور در سالهای ۶۹و۷۰, در معیت گروه از دره عبور کردم عجیب ترین مکان صعود از قسمتی است که در طول هزاران سال تجمع برگ است که حالتی فنری دارد حدود ۴۰تا۴۲آبشار کوچک وبلند دارد ، آبشاری در وسط راه هست که مانند دامن کلوش زنانه به پائین می ریزد و در زیر آبشار سنگی مارگونه به اندازه ۶۰سانت از زمین به بالا و دارای دهانی شکافته که سنگی در آن افتاده و زیبایی خاصی دارد و پس از عبور از این آبشار به متراژ ۵۰متر رونده از جنس مرمر سبز می باشد .
  متاسفانه تعداد یازده نفر سالها بعد از جوانان قزوین به علت ریزش بارندگی ناگهانی از آخرین آبشار آخری ، کلا از میان رفتند که حادثه ای بسیار غم انگیز بود ودر این میان حسین سلطانیه که دوره ی غواصی را در سد کرح به پایان رسانیده و یکماه بعد قصد رفتن به سوئد را داشت در این حادثه در نهایت سکوت کوهنوردان ایران ، از بین رفتند .
  روان این یارده نفر شاد باشد. بله قبل از رفتن بابستی به وضعیت آب و هوا توجه داشت .
  خاطره و تصاویر این دره هیچگاه از یاد نخواهد رفت. دره بسیار سبز ودارای درختانی که در یک کنده آن ۱۲نفر عکس موجود ودر اصطلاح قزوینی ها این دره به لفظ عام ته نداریا – نته دار می گویند درختانی با تنه هایی که سه نفر ، گاهی دستان به هم نمی رسید .موفق باشید
  سال ۶۹ چهارروز و نیم وسال ۷۰ دو روز و نیم سفر ما طول کشید و بر دیواره ای در داخل دره نام ما کوهنوردان با اسپری موجود است ،کوهنوردان البرز قزوین

  1. محمد رضا تن پوشان

   سلام
   ممنون از اینکه اطلاعات خودتون رو با ما به اشتراک گذاشتید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.