پرورش گل نرگس و خواص بینظیر آن

گل نرگس و خواص بینظیر آن

❇ پیامبر اکرم (ص) میفرمایند :

گل نرگس را ببویید، هرچند در روز یکبار،هرچند در هفته یکبار، هرچند در ماه یکبار، هرچند در سال یکبار، و هر چند در همه عمر یکبار ؛ چرا که در قلب هسته ای از دیوانگی، جذام و پیسی وجود دارد و بوییدن نرگس آنرا دور می کند.

📚 طب النبی، صفحه ۱۰
📚 بحارالانوار، جلد۶۲، صفحه ۲۹۹

 

 

سردهٔ نرگس (نام علمی: Narcissus) گیاهی از خانواده نرگسیان (Amaryllidaceae) و راسته مارچوبگان می‌باشد. گیاهی دائمی و پیازدار می‌باشد. پیازهای آن درشت و دارای ورقه‌های فلسی یا مطبق است. به عبارت دیگر پیاز آن می‌تواند چندین سال متوالی گل دهد و گل آن همه ساله درشت تر گردد. گلهای نرگس به رنگ سفید، زرد، نارنجی، کم پر و پُر پر هستند. برگهای این گیاه از بن ریشه بصورت صاف یا شیاردار بیرون می‌آیند و در طول ساقه قرار می‌گیرند. نرگس‌ها به اندازه‌های مختلف یافت می‌شوند از گلهای ۵ اینچی روی ساقه‌های ۲ فوتی گرفته تا گلهای ۵/۰ اینچی روی ساقه ۲ اینچی.

نرگس‌ها شاید آسانترین و مطمئن‌ترین پرورش از میان خانواده تمام گلها هستند و برای افراد مبتدی در باغبانی ایده آل است. پیاز و برگ‌ها حاوی کریستالهای سمی هستند که فقط حشرات اصلی می‌توانند بدون آسیب رساندن به آن از آن مصرف کنند هر چند ممکن است جانوران آن‌ها را از زیر خاک بیرون بیاورند. گل و ساقه این گیاه سمی نیست فقط پیاز این گیاه است که بسیار زهرآگین است. نوع زرد رنگ آن از نوع سفید رنگش سمی تر است. سقراط این گیاه را به دلیل سمی بودن «گردنبند خدایان دوزخ» می‌نامید.

پرورش گل نرگس و خواص بینظیر آن

پرورش گل نرگس

ماه‌های مرداد و شهریور بهترین زمان برای کشت نرگس هستند، تا ریشه‌ها قبل از شروع زمستان قابلیت رشد را پیدا کنند. اگر چه پیازها باید تا ماه مهر کشت شوند، ولی تا آبان ماه قابل کشت هستند.

برای کشت، آنها را به‌طور مجزا با فاصله‌های ۱۵ سانتی‌متر در یک خاک با زهکشی خوب و مناسب کشت کنید؛ به طوری که حدود ۱۰ سانتی‌متر خاک روی پیازها باشد. مقداری کود معمولی را با خاک مخلوط کنید و در زیر محل کاشت بریزید و اگر خاک، رسی و سنگین است، مقداری شن با آن مخلوط کنید تا به زهکشی خاک کمک کند. پیازها را در زمینی که از آب اشباع است، نکارید.

نرگس‌ها برای گلدهی سال بعد، نیاز به انرژی سرازیر شده از ساقه و برگ به پیازها دارند. به همین دلیل برگ‌ها را از محل طوقه قطع نکنید؛ چون این کار باعث می‌شود آنها ضعیف شوند. هنگامی که ۶ هفته سپری شد، بعد از گلدهی می‌توانید برگ‌ها را قطع کنید؛ چون تأثیری بر گلدهی سال بعد ندارد. بعد از پژمرده شدن گل‌ها، آنها را از بخش زیرین و پشت تخمدان قطع کنید. هر پیازی را که در ساقه و برگ آن نشانی از بیماری است، خارج کرده و آن را بسوزانید.

پس از گلدهی گیاه را هفته‌ای یک بار آبیاری و به وسیله کودهای غنی از پتاس تغذیه کنید، تا هنگامی که برگ‌ها زرد شوند. تعداد زیادی از نرگس‌ها، خیلی خوب به‌طور طبیعی سبز شده و نیاز به جابجایی ندارند. اگر شما باغ کوچکی دارید و دسته‌های نرگس خیلی زیاد و بزرگ شده‌اند، می‌توانید آنها را خارج کرده و تقسیم کنید. پیازهای خارج شده را در مکانی خنک، تاریک و با تهویه مناسب تا زمان کشت بعدی ذخیره کنید. قبل از انبار کردن و نیز قبل از کشت دوباره، تمام پیازهایی را که هنگام لمس کردن حس می‌کنید، نرم هستند یا حالت اسفنجی پیدا کرده‌اند، جدا کرده و بسوزانید.

 

❇ امام علی (ع) می فرمایند :

گل نرگس را دست کم در هرسال یکبار ببویید؛ زیرا در دل انسان حالتی است که تنها گل نرگس آن را می زداید.

📚 نهج البلاغه، صفحه ۵۴۷

گل نرگس و خواص بینظیر آن

اگر میخواهید در زمستان مدام سرما نخورید ،
سعی کنید در تمام زمانهایی که گل نرگس در بازار هست
(که معمولا در فصل سرد ساله)،
همیشه در خانه گل نرگس داشته باشید
و از عطر دلپذیر اون استفاده کنید.
هم بسیار شادابتر خواهید بود و هم کمتر سرما میخورید.

عطر نرگس از نوع گرم هست و برای مخاط ها و سینوس ها و ریه شما بسیار مفیده.
از دیگر خواص گل نرگس کاهش علائم افسردگی است ،
همانطور که میدانید افسردگی در فصل زمستان بیشتر و شدیدتر میشود.
وقتی گل نرگس را میبویید رایحه آن از سد خونی مغزی عبور کرده و موجب اثر روی سلولهای مغزی میشود
بنابراین سعی کنید در این فصل حداقل هفته ای یک بار گل نرگس بخرید و به خونه ببرید.

بهتره نرگس تازه باشه و چند تا غنچه هم داشته باشه تا زمان بیشتری سرحال و شاداب و معطر بمونه. ❄❄❄

 

👈 و اینک تحقیقات علمی بعد از ۱۴۰۰ سال به این نتیجه رسیدند : ( گل نرگس کلید درمان افسردگی !!! ) ☺😊

 

👌 و نسخه درمان افسردگی از استاد خیراندیش

✅استشمام گل نرگس ، محمدی و یاس هنگام خواب
✅مالیدن روغن کنجدبه ملاج سر
✅پرهیزازهمنشینۍبامردم منفۍباف
✅روزی۴عددمویزتا۴۰روز و روزی۳خرما

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.