عالمی که انسان نام گرفت

عالمی که انسان نام گرفت قسمت سی و دوم

عالمی که انسان نام گرفت/ عالم و آدم – قسمت سی و دوم

 

مهمترین و ضروری ترین علم آن است که برای حیات، نشاط و توانایی انسان، اساسی ترین مطالب را دارا باشد.به همین منظور قصد داریم مطالبی شامل سه بعد انسان شناسی (جسم‌شناسی، ذهن شناسی و روح شناسی)را با زبانی ساده تقدیمتان کنیم. باشد که راه گشا باشد.

 

عالمی که انسان نام گرفت قسمت سی و یکم

 

فرشتگان؛ محافظان بشر
هنگامی که انسان در بدو تولد ضعیف است و نمی تواند خود بخود رشد کند واز محیط بهره گیرد خدای تعالی برای این منظور مادری مهربان برای او می گمارد تاهم غذایی که متناسب با نوزاد است به او بخوراند و هم مراقبتش نماید و به او حرف به حرف الفبا را القا کند.
در ادامه ی زندگی هم، بشر با ناتوانی در رشد و محافظت از خود همراه است .
برای همین امر، خداوند متعال محافظانی را تا آخر عمر بر انسان گمارده تا در حد خواسته‌اش او را اجابت نمایند، آن را که غذا می خواهد تغذیه کنند، کسی را که کمک می خواهد یاری نمایند و آن را که به دنبال علم است، تعلیم دهند.
اما اینها پنهان ترین دوستان بشر هستند آنقدر پنهان اند که گاه بعضی اعتقادی به آنها پیدا نمی کنند.
اما آنها هر لحظه با ما مرتبط اند و تمامی امور حیوانات، از خوراک و زندگی و مرگ به دست و اجازه ی آن هاست حتی جنّیان که عمر طولانی وقدرت های غیر قابل توصیف دارند، در پنجه ی قدرت و در اختیار کامل آن هایند .
این محافظان دیرین، همان ملائک هستند .
بیشترین موجودی که خداوند از اول خلقت خلق نموده ملائک هستند حضرت علی  در خطبه ی اشباح فرمودند: لیس فی اطباق السماء موضعُ إهابٍ الا و علیه ملکٌ ساجدٌ، او ساع ٍ حافِدٌ، شما هیچ نقطه ای در زمین وآسمان را اشاره نمی کنید مگر اینکه تعداد زیادی از ملائکه درآنجا وجود دارند و به کاری مشغولند .
فرشتگانی که مسئول القاء علوم دینی اند، ملائکی که مسئول القاء علوم روز اند، فرشتگانی که مسئول صورتگری نطفه اند، ملائکی که مسئول محافظت از نوزادان وکودکان اند، فرشتگانی که مسئول نوشتن اعمال خوب و بداند، ملائکی که مسئول محافظت از مشرکان می باشند، فرشتگانی که مسئول محافظت مؤمنین از حوادث جان فرسا هستند، ملائکی که با هر کلمه ی قرآن همراهند، فرشتگانی که با اذکار نماز مأنوس اند، ملائکی که با اذکار مناجات هماهنگ هستند، فرشتگانی که با اسم اهل بیت و پیامبران همراهند، ملائکه ی باد، فرشتگانی که با هر قطره ی باران نازل می شوند، ملائکه ی عذاب، فرشتگانی که مسئول قبض روح کفارند، ملائکی که قبض روح شیعیان را برعهده دارند، فرشتگانی که پابست حرم اهل بیت اند، ملائکی که مسئول رساندن روزی انواع موجودات اند، فرشتگانی که محبت ایجاد می کنند، ملائکی که نشاط می دهند، فرشتگانی که بودنشان شفا می دهد، ملائکی که توجه ایجاد می کنند، فرشتگانی که مسئول رویش گیاهانند، ملائکی که با ذبح گوشت حیوانات را حلال می کنند، فرشتگانی که غبار پای عزاداران امام حسین علیه السلام را به عرش می برند، ملائک ساتر عیوب مؤمنین، فرشتگانی که همراه سیاهه های عزاداری اهل بیت  هستند، ملائکی که از چشم زخم محافظت می کنند، فرشتگانی که مانع بیماری های صعب العلاج می شوند، فرشتگانی که امواج شیطانی را دفع می کنند، ملائک ایجاد کننده ی ترس، ملائک القاء‌کننده‌ی آرامش در دل مومن، ملائک عرش، فرشتگان وحی والهامات، ملائک مسئول رویاهای صادقه، ملائک درحال سجود، ملائک استغفار کننده برای زائرین حرم اهل بیت ، فرشتگانی که درمجلس عزای اباعبدالله  حضور دارند، ملائک قضا وقدر، ملائک زمان های خاص مثل شب قدر، ملائک لعنت کننده ی قاتلین اهل بیت ، ملائک بیدار کننده در وقت سحر، ملائک نگهدارنده ی زمین و آسمان ها و … اما به صورت کلی تمامی گروه ها از ملائکه، برای کسب فیض در حرم اهل بیت  بیتوته می کنند و از آن جا که تدبیر ملائکه به دست امام معصوم  است هیچ کدام از آن ها وظایف خود را بدون امر ایشان انجام نمی دهند و بدون اذن ایشان قدم از قدم بر نمی دارند، اگر چه اهل بیت هر آن چه که خداوند به آن راضی است، به آن راضی اند و امری را با خواست خود بر ملائک تحمیل نمی کنند .
بعضی از ملائک در هر صورت با انسان ها هستند مثل ملائک نوشتن اعمال و ملائک رزق مادی که با کمترین تلاش مسیر رسیدن به آن روزی را باز می کنند اما بسیاری از ملائک فقط در صورت داشتن طهارت و بودن انسان در مکان های شریف و یا زمزمه نمودن بعضی از اذکار با انسان ارتباط برقرار می کنند چون این ملائک از فرشتگان دیگر برتر و لطیف تر هستند، اما ترک عبادات و یا انجام گناهان آن ها را اذیت و دور می گرداند .
در نتیجه موفق ترین انسان ها در طول خلقت انسان هایی هستند که در هر روز و یا در هر ساعت با تعداد بیشتری از گروه ها و جمع های فرشتگان ارتباط داشته باشند این دقت موجب سلامت جسم و ذهن و روح و سرعت در رشد ابعادی انسان می گردد .
مخصوصاً در دنیایی که برای هیچ داشته ای، چه جسمی و چه ذهنی و چه روحی، تضمینی واقعی و حقیقی وجود ندارد، مرتبط بودن با فرشتگان در بحرانی ترین موقعیت های زمانی و مکانی، بهترین تضمین حفظ انسان خواهد بود، اما اعتقاد به این قوانین مهم هستی، نیاز به هوشی قوی و ابعادی دارد .
این است رمز این که در مکتب تشیع برای انجام هر امری هر چه قدر هم که کوچک باشد دقت به عمق ملکوتی آن عمل مهم است .
آری تکوین عالم به دست فرشتگان است، چون آن ها در ذیل عنایات ائمه  عاقل ترین و قدرتمند ترین موجودات خلقت اند، اما ارتباط با آن ها، دیدن و شنیدن نمی خواهد، چون آن ها در اوج لطافت اند تا جایی که حتی اجنه آن ها را نمی بینند اما وجود آن ها در مکان هایی که بیشتر بر انسان ها وارد می شوند به گرمی احساس می شود، مخصوصاً بودن در حضور فرشتگانی که با توجه در نماز نازل می شوند، نشاط و شوقی وصف ناشدنی به عمق درون انسان‌ها رسوخ می کند و انسان در اعماق وجودش احساس عشق و شور و زندگی را می یابد، آرامش در مکان های وجود آن ها به راحتی درک می شود و انسان به مانند آن ها سبک بال می گردد، این است که انسان های الهی و ربانی، که هر لحظه با فوج فوج ملائکه در ارتباط اند، با کمترین غذا و خواب، بیشترین اراده و قدرت و آگاهی را در خود می یابند و در طول عمر ایشان اطمینان و آرامش موج می زند .
آری کمال همنشین در انسان اثر می گذارد و گاه در یک چشم به هم زدن سیر شرق و غرب را در سبکی غیر قابل وصفی طی می کنند .
آری، ارتباط با تمامی گروه های مدبر عالم و تمامی فرشتگان، در امر ها و نهی های مکتب تشیع خلاصه شده است، پس بیاییم بیش از پیش خود را شبیه این دوستان دیرینه کنیم تا بیشتر با آن ها هم صفت گردیم.
… گذشت که برای استفاده از ارزشمند‌ترین توانایی‌هایی که در گوشه گوشه‌ی جهان وجود دارد باید یکی از استعداد‌های بالقوه‌ی درون را فعال و راه اندازی کرد، یعنی چون بین تمام استعداد‌های درون و نیروهای سرشار جهان رابطه‌ای مستقیم و تنگاتنگ وجود دارد، هرچه شما کمتر از شاخه‌های گسترده‌ی این استعداد‌ها استفاده کنید، سهم کمتری از جهان خواهید داشت و در این بین فقط شما مقصر هستید…! چرا…؟ زیرا همه‌ی ما در این عالم جز نتیجه‌ی فکر و عمل خودمان چیزی نمی‌بینیم. برای فهم بهتر استعداد‌های درون می‌توان وجود گسترده‌ی شما را به دریایی عمیق تشبیه کرد. در جریان زندگی اگر آبراه جسم و جویبار ذهن و رودخانه‌ی روح در یک زمان به هم متصل شوند، دریای متلاطم وجود شما را می‌آفرینند که با خروش خود می‌تواند باعث بیداری طبیعت شود و زندگی این دریاست که موجب زندگی این جهان پهناور می‌شود، وجود شما می‌تواند عالم را تسخیر کند و هم چون آبی زلال، زمین خشک ذهن و روح همه‌ی انسان‌های عالم را آبیاری کند و موجب شکوفایی و بارور شدن ذهن و روحشان گردد. پس آرام نگیرید و سعی در پرورش هماهنگ جسم، ذهن و روحِ خود داشته باشید.
ما زنده به آنیٟٟم که آرام ٟٟنٟگیرٜٜٜ‌ٚٚٚیٟٟم موجیم که آسودگی ما عدم ماست
شخصی که با خرج کردن با ارزش ترین سرمایه اش، یعنی تمامِ وجود و لحظه لحظه‌های عمرش، از تمام دنیا فقط توانسته تحصیلاتش را بجایی برساند و شغلی مناسب بدست بیاورد و خانواده‌ای مُرفه تحویل جامعه دهد و در بین اجتماع مطرح و محبوب گردد، مطمئناً در مقایسه با عظمت وجودی درون و تنوع و بزرگی دنیای پیرامونش چیزی به دست نیاورده و بسیار ضرر کرده است، هر چند که اکثریت جامعه با نگاه کوتاه و لحظه اییِ خود، او را از کسانی بدانند که پیشرفت زیادی کرده است…!
با کمی دقت و توجه می‌توانید این دنیا را همچون رایانه‌ای تصور کنید که هر کلیدی را در آن بفشارید، شما را به نبوغ و توانایی‌هایی از این عالم می‌رساند. حتماً می‌دانیم که فراگیری تمام کلیدها در جای خود ضروری و لازم است. کسی نمی‌تواند بگوید من بعضی از کلیدها را یاد می‌گیرم و به همان اندازه هم از اطلاعات استفاده می‌کنم زیرا اینگونه عمل کردن باعث سردرگمی انسان در دنیایی از مشکلات و بن‌بست‌ها می‌شود و انسان بعد از مدتی دلسرد شده و از همان منافع کم هم صرف نظر می‌کند.
شاید شما باید برای استفاده از کوتاه ترین برنامه‌ها هم تمام کلیدها را به صورت اجمالی و مختصر آموزش دیده باشید تا بتوانید راه‌های کوتاه و میان بر را مورد استفاده قرار دهید و علاوه بر آن دچار اشتباه نشوید، زیرا همان گونه که می‌شود با استفاده‌ی درست از یک کلید مطالبی اساسی را ذخیره و از آن بهره برداری کرد، می‌توان با استفاده‌ی نادرست از یک کلید اطلاعات مهمی را از دست داد.
استفاده‌ی نابجا و اشتباه وجود انسان هم می‌تواند او را دچار خساراتی جبران ناپذیر کند که برگشتش امکان ندارد. برای راحت و سریع رسیدن به ارزشمندترین آرزوها، بی‌نقص بودن این کلیدها و استفاده‌ی سریع و به موقع از آن‌ها در تمام برنامه‌ها مهم‌ترین تأثیر را دارد، هر چند نقش هر کلید در برنامه‌های مختلف با هم فرق می‌کند.
راستی تا به حال از خود پرسیده اید که کلیدهای وجود شما و استعدادها و توانایی‌هایتان کدامند؟
باید گفت کلیدهای درون شما بسیار فراتر و پیشرفته‌تر از هر رایانه‌ای است. البته برای اینکه کارایی و سرعت رایانه‌ی وجودتان پایین نیاید، باید به چند نکته‌ی اساسی توجه کنید: 
۱ – نقص‌هایی را که نادانسته به هر سه بعد وجودتان وارد آورده اید، شناخته و آنها را جبران کنید.
۲ – برنامه‌هایی که برای پرورش این مجموعه داده می‌شود، بهترین و کامل‌ترین برنامه باشد.
۳ – باید با برنامه‌ریزی مداوم از تمام امکانات و کلیدهای درون استفاده کرد تا تمام بهره‌ها نصیب انسان گردد.

 

کتاب : عالمی که انسان نام گرفت
نویسندگان: سید رسول کاظمیان نژاد , محمد موحدی پور , سید ایمان منبتی

ادامه دارد…

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.